Aralık 19 2018
World Food Moscow 2018-Uluslararası Gıda Fuarı

World Food Moscow 2018-Uluslararası Gıda Fuarı

Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'da 17-20 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen World Food Moscow 2018-Uluslararası Gıda Fuarı'nda AKİB fuar idaresince “en sadık partner” ödülüne layık görüldü.

Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'da 17-20 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen World Food Moscow 2018-Uluslararası Gıda Fuarı'na Türkiye'nin milli katılım organizasyonu, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirildi. Sektörde son derece önemli bir pazar olan Rusya Federasyonu'na ihracatını artırabilmek için Rusya'nın en önemli ve büyük fuarında milli düzeyde yer alan Türkiye'yi, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin ve Yönetim Kurulu Üyeleri temsil etti.

Toplam 25.000 m² kapalı alanda gerçekleştirilen fuara 64 ülkeden 1500 firma katılırken, fuarda her türlü (dondurulmuş dâhil) gıda ve içecek (fırın, dondurma, zeytin, zeytinyağı, çikolata, şekerleme, meyve-sebze, alkollü içecekler, süt, deniz ürünleri, organik ürünler, tütün, ekmek ve pasta teknolojisi, gıda işleme sistemleri, gıda katkı maddeleri) sergilendi. World Food Moscow 2018'e Akdeniz İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile 14 firma Yaş Meyve Sebze sektöründe fuara Türkiye Pavilyonu altında katılım gerçekleştirdi.

- SİN: “Tanıtım çalışmalarımızın meyvelerini önümüzdeki dönemlerde alacağız!”

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak, 2018 yılının son döneminde Hong Kong, Rusya, Dubai, İspanya ve Çin'de düzenlenecek 5 uluslararası gıda fuarına katılma kararı aldıklarını belirten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Hong Kong Asia Fruit Logistica 2018 Fuarı'nın ardından Rusya pazarının en büyük taze meyve sebze fuarı World Food Moscow ile tanıtım atağının başladığını kaydetti.

Başkan Sin; “Yaş meyve sebzenin üretiminden başlayarak gerek yurt içi gerek yurt dışındaki tüketim ve pazarlamasına kadar her noktasında bir fiil çalışan bizlerin, bütün bu çalışmalarımızın meyvelerini önümüzdeki dönemlerde alacağımızdan hiç kuşkumuz yoktur” diye konuştu.

Yoğun ziyaretçi akınına uğrayan, ziyaret edenlere Türkiye ve sektör hakkında bilgiler aktarılan, Türk döneri ikram edilen ve “Turkish Fresh Fruits&Vegetables” logolu sırt çantaları dağıtılan Türkiye Markası Standı, ülkemizin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Moskova Ticaret Başmüşaviri Feridun Başer ve Ticaret Müşavir Yardımcısı Hayri Murat Fertelli tarafından da ziyaret edildi.

-Rusya'dan AKİB'e “en sadık partner” ödülü!

2013 yılından bu yana milli katılım organizasyonunu başarıyla gerçekleştiren ve her yıl fuara görkemli bir stant ile katılım sağlayan AKİB tarafından düzenlenen Türkiye standı 2016 ve 2017 yıllarında “en iyi stant” ödülünü almıştı. Bul yıl ise AKİB fuar idaresince “en sadık partner” (the most committed partner) ödülüne layık görüldü.  Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, bu ödülü Türk-Rus dostluğunun ticarete yansımasının bir sembolü olarak kabul ettiklerini ifade ederek Ruslara teşekkür etti.

- Sin, Ruslar'a Türkiye'ye gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti

Fuarla ilgili değerlendirmede bulunan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, “World Food Moscow Fuarı, dünyanın birçok yerinden yaş meyve ve sebze sektörünü temsilen gelen katılımcı ve ziyaretçileriyle iş ilişkileri kurma olanaklarının sağlandığı ve sektörle ilgili son eğilimlerin yerinde takip edilebildiği çok önemli bir organizasyon. Türkiye pavilyonuna çok yoğun bir ilginin olduğu fuarda, ihracatçılarımız yeni iş bağlantıları gerçekleştirmek, yeni tedarikçiler bulmak, yeni ürünleri görmek ve piyasaya ilişkin bilgi toplamak amacıyla alıcı firmalarla birebir iletişimde bulunma imkânı bulmuştur” dedi. 

- Rusya Federasyonu ile aramızdaki kültürel, sosyal ve ilişkilerin ticaretle de taçlandırılması için gayret sarf etmeye devam edeceğiz!

Ülkemizin yaş meyve ve sebze ihracatında Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin lider konumda olduğunun altını çizen Sin, “Ticaret Bakanlığı'nın Hedef Ülkeler Listesi'nde yer alan Rusya'ya yaş meyve ve sebze ihracatımız etkin tanıtım faaliyetlerimiz ve milli katılım organizasyonlarımız sayesinde 2017 yılında yaklaşık 638,4 milyon dolara ulaştı. Lider ihracat pazarımız konumundaki Rusya Federasyonu ile aramızdaki kültürel, sosyal ve ilişkilerin geliştirilmesi ve bu ilişkilerin ticaretle de taçlandırılması için yıllardır yoğun bir gayret sarf etmekteyiz” diyerek Ruslara Türkiye'ye gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.